
Sunway 51.2v 280Ah 14.33kWh Wall Mounted Lithium Battery
Certification | CE/IEC/UN38.3/MSDS |
Dimension | 650*450*250mm |
Weight(Kg) | 115Kg |
| Nominal Voltage (V) | 51.2V |
Nominal Capaaity (AH) | 280AH |

Certification | CE/IEC/UN38.3/MSDS |
Dimension | 650*450*250mm |
Weight(Kg) | 115Kg |
| Nominal Voltage (V) | 51.2V |
Nominal Capaaity (AH) | 280AH |

Grade A lithium battery manufacturing 51.2V 50Ah 2.5Kwh lithium battery for sale
| Model Number: | LFPWall 2500 |
| Capacity: | 2.56KWH |
| Battery Rated Voltage: | 51.2V |
| Dimensions(mm): | 537*365*196 |
| Weight(kg): | 30 |

Energy Storage 30-86KWH Hybrid Lithium Battery Solar Power System 100kw with EMS
| Model Number: | LFP3048 |
| Capacity: | 48KWH |
| Battery Rated Voltage: | 460V |
| Dimensions(mm): | 1220*860*1850 |
| Weight(kg): | 750 |

| Protection Class | IP20 |
Dimension | 530*602 *1599mm/530*602*2187mm |
Weight(Kg) | 408KG /594KG |
| Nominal Voltage (V) | 51.2V |
Nominal Capaaity (AH) | 51.2 |

sunway 51.2V 100Ah 200Ah 5Kwh 10Kwh lithium ion battery pack deep cycle lithium ion solar battery
| Model Number: | SWB48100 |
| Capacity: | 5-28KWH |
| Battery Rated Voltage: | 51.2V |
| Dimensions(mm): | 442*460*180a |
| Weight(kg): | 52 |

Solar lithium phosphate battery 24v 100ah 200ah portable lithium battery pack
| Model Number: | SWB12180 |
| Capacity: | 2304WH |
| Battery Rated Voltage: | 12.8V |
| Dimensions(mm): | 520*270*220 |
| Weight(kg): | 31.5 |

Sunway Deep Cycle 12V 200Ah GEL Solar Battery AGM Storage Battery
Model Number: | SW-12V 200AH-GEL/AGM |
Capacity: | 2400WH |
Battery Rated Voltage: | 12V |
Dimensions(mm): | 522*240*219MM |
Weight(kg): | 57.9 |

The SUNWAY SW51B314TW2 is a LiFePO₄ battery for residential and commercial energy storage.
Its compact floor-mounted design allows easy installation and stable performance, while the modular structure supports up to 15 units in parallel.
Built with high-safety LiFePO₄ cells and SUNWAY’s intelligent BMS, it offers over 6000 cycles, remote monitoring.
Certified by CE/EMC/UN38.3/MSDS, it ensures reliable, safe, and long-lasting power for modern energy systems.
Installation | Floor mounted |
| Expandable Design | Up to 15 units in parallel |
| Smart BMS | Safer & smarter power control |

1004.8Wh of energy per unit. The CATL 314Ah LiFePO4 cell utilizes a standardized physical footprint. Integrators can maximize ESS rack density using existing module and thermal frameworks without additional hardware redesign.
| Typical capacity | 314 Ah |
| Storage temperature | -35~60°C |
| Cell Weight | 5.49±0.30Kg |
| Cycle performance | 7000 Cycles@70%SOH |

| Model Number | SW-4830 |
| Battery type | LifePO4 Battery(LFP) |
| Battery Rated Voltage | 48V |
| Communication | RS485 |
| Weight(kg) | 15.8kg |
If you have questions or suggestions,please leave us a message,we will reply you as soon as we can!

Floor 10, Building 7, Cross-Border E-Commerce Supervision Zone, 50 Meters North Of Huguang Road And Qianzhang Road, Hefei, Anhui, China
COPYRIGHT © 2023. SUNWAY SOLAR CO., LTD.丨ALL RIGHTS RESERVED.
