
Sunway 5kW 10kW Solar Power System On-grid
| Certificate | CE/TUV |
| Warranty | 30YEARS |
| Output Voltage (V) | 220V |
| Output Frequency | 50/60HZ |
Solar Panel Type | Monocrystalline Silicon |

| Certificate | CE/TUV |
| Warranty | 30YEARS |
| Output Voltage (V) | 220V |
| Output Frequency | 50/60HZ |
Solar Panel Type | Monocrystalline Silicon |

The SUNWAY 50-100 kW Outdoor Cabinet ESS is an all-in-one energy storage solution designed for commercial and industrial applications. Equipped with a reliable Growatt inverter, it supports flexible battery options including rack-mount and stackable batteries. The outdoor cabinet is weatherproof, easy to install, and built for long-term performance. With remote monitoring, after-sales service, and extended warranty, SUNWAY ensures stable power supply and reduced operating costs.
| Model Number | SW-101kwh |
| Power | 50kw~100kw |
Output Voltage (V) | 380/400/415V |
| Battery Type | Lithium Iron Phosphate (LFP) |
| Certificate | CE MSDS UN38.3 |

off grid solar system :
10kw 20kw 30kw off grid solar system solar panels off grid complete system
| Model Number: | SW10000-30000 OFF |
| System Type: | off grid solar system |
| Solar Power: | 10KW/15KW/20KW/25KW/30KW |
| Output Voltage: | 380V-400V |
| Certificate: | UL/TUV/CE/ISO |

The Sunway 100kW/232kWh Liquid-Cooled Energy Storage System is designed to deliver reliable performance in commercial, industrial, and utility-scale settings. This integrated outdoor cabinet features lithium iron phosphate (LFP) batteries, modular PCS, EMS, power distribution, fire protection, and an advanced liquid cooling system that enhances thermal stability and prolongs battery life. With front-access maintenance and intelligent control, it offers a compact, scalable, and high-efficiency energy storage solution ready for rapid deployment.
| Model Number | SWMonet-100CL |
| Battery Rated Energy Storage Capacity | 232 kWh |
| System Voltage Range | 728 V – 936 V |
| Battery Type | Lithium Iron Phosphate (LFP) |
| Communication Protocols | CAN, Ethernet, RS485 |

(US 3 phase)Sunway Energy Storage System | |
SW550M-144 | 5/8/10/20/55PCS |
| Hybrid Solar Inverter | 3/4/5/9.6/30KW |
Lithium Battery | 80V – 495V, 100/200AH |

hybrid solar system :
hot sale 5kw 8kw 10kw hybrid solar power system 10 kw with CE TUV battery energy storage system
| Model Number: | SWM-4KW-HY |
| System Type: | Hybrid Solar System |
| Solar Power: | 4KW/5KW/6KW |
| Output Voltage: | 380V-400V |
| Certificate: | UL/TUV/CE/ISO |

Off Grid Solar System :
Hot sell off-grid solar power system used 3KW-30KW whole house solar system
| Model Number: | SW3KW-OFF |
| System Type: | Off Grid Solar System |
| Solar Power: | 3KW-30KW |
| Output Voltage: | 380V-400V |
| Certificate: | UL/TUV/CE/ISO |

| Warranty | PV module 30 years |
| Place of Origin | Anhui, China |
| Solar panel | Mono Solar Panel |
| Pre-sales project design | Y |

Energy Solar System :
Microgrid mainly has solar power system(Inverter, Solar panels), Energy storage system( AGM, GEL or lithium battery), can be also connect with generator
| Model Number: | SW-EOV48-S |
| System Type: | Energy Storage System |
| Solar Power: | 5KW/10KW/15KW/20KW |
| Output Voltage: | 380V-400V |
| Certificate: | UL/TUV/CE/ISO |

Item | Spec. | Qty |
110W Flexible Solar Panel | 110W 6 holes | 8 |
Fastener (optional) | Stainless steel Black | 6*8 |
Tieback+zinc coat fastener | 6*8 | |
800W Micro inverter | 800W Micro inverter (2M AC cable+ users manual) | 1 |
PV cables 2 | 4mm2 PV cables red+black | / |
If you have questions or suggestions,please leave us a message,we will reply you as soon as we can!

Floor 10, Building 7, Cross-Border E-Commerce Supervision Zone, 50 Meters North Of Huguang Road And Qianzhang Road, Hefei, Anhui, China
COPYRIGHT © 2023. SUNWAY SOLAR CO., LTD.丨ALL RIGHTS RESERVED.
