
Sunway 20kW DC Charging Stations
Item | List | Quantity |
20KW System Configuration | Sunway solar panel 420W/550W | 48 |
32A Disconnector | 3 | |
Energy storage machine | 1 | |
55.2kwh Lithium battery | 1 | |
20kw EV charger | 1 | |
63A AC breaker | 2 | |
Customized bracket | 1 |

Item | List | Quantity |
20KW System Configuration | Sunway solar panel 420W/550W | 48 |
32A Disconnector | 3 | |
Energy storage machine | 1 | |
55.2kwh Lithium battery | 1 | |
20kw EV charger | 1 | |
63A AC breaker | 2 | |
Customized bracket | 1 |

hybrid solar system :
hot sale 5kw 8kw 10kw hybrid solar power system 10 kw with CE TUV battery energy storage system
| Model Number: | SWS-R5KL-A |
| System Type: | Hybrid Solar System |
| Solar Power: | 4KW/5KW/6KW |
| Output Voltage: | 380V-400V |
| Certificate: | UL/TUV/CE/ISO |

hybrid solar system :
hot sale 5kw 8kw 10kw hybrid solar power system 10 kw with CE TUV battery energy storage system
| Model Number: | SWG-5KW-HY |
| System Type: | Hybrid Solar System |
| Solar Power: | 4KW/5KW/6KW |
| Output Voltage: | 380V-400V |
| Certificate: | UL/TUV/CE/ISO |

Check the ideal solar PV hybrid system for residential and small commercial applications for clean and continuous power. Power your home smarter with Sunway Solar’s 1–6KW Hybrid Solar System:
Solar Panel Type | Monocrystalline Silicon |
| Battery Type | Lead-Acid, Lithium Ion |
| Controller Type | MPPT |
| Certificate | CE/TUV |

Energy Solar System :
Microgrid mainly has solar power system(Inverter, Solar panels), Energy storage system( AGM, GEL or lithium battery), can be also connect with generator
| Model Number: | SWS1MW-ESS |
| System Type: | Energy Storage System |
| Solar Power: | 300KW/500KW/800KW1MW |
| Output Voltage: | 380V-400V |
| Certificate: | UL/TUV/CE/ISO |

hybrid solar system :
hot sale 5kw 8kw 10kw hybrid solar power system 10 kw with CE TUV battery energy storage system
| Model Number: | SWM-5KW-US-HY |
| System Type: | hybrid solar system |
| Solar Power: | 5KW/8KW/10KW |
| Output Voltage: | 380V-400V |
| Certificate: | UL/TUV/CE/ISO |

Application | Home |
| Solar Panel Type | Monocrystalline Silicon, Polycrystalline Silicon |
| Mounting Type | Ground Mounting |
Certificate | TUV CE |

Off Grid Solar System :
Hot sell off grid solar power system used 10kw-20kw whole house solar system
| Model Number: | SW10W-OFF |
| System Type: | Off Grid Solar System |
| Solar Power: | 10W-20W |
| Output Voltage: | 380V-400V |
| Certificate: | UL/TUV/CE/ISO |

Item | List | Quantity |
3.5KW System Configuration | Sunway solar panel 420W/550W | 9/10 |
32A Disconnector | 1 | |
Energy storage machine | 1 | |
5kwh Lithium battery | 3 | |
400A DC breaker | 1 | |
3.5kw EV charger | 1 | |
63A AC breaker | 2 | |
Customized bracket | 1 |

Compact yet powerful, the SUNWAY Portable Power Station delivers 3000W pure sine wave output and 2688Wh LiFePO₄ capacity, providing reliable energy for both home backup and outdoor use. With multiple output ports and flexible charging options — AC, car, or solar — it’s your all-in-one solution for power anytime, anywhere.
| Single carrying case weight | 29.8kg |
| Carrying case dimension | 605x425x442mm |
| Battery charge and discharge life | >2500 times |
| Battery model specifications | LiFePo4 battery |
If you have questions or suggestions,please leave us a message,we will reply you as soon as we can!

Floor 10, Building 7, Cross-Border E-Commerce Supervision Zone, 50 Meters North Of Huguang Road And Qianzhang Road, Hefei, Anhui, China
COPYRIGHT © 2023. SUNWAY SOLAR CO., LTD.丨ALL RIGHTS RESERVED.
