
Sunway 20kW DC Charging Stations
Item | List | Quantity |
20KW System Configuration | Sunway solar panel 420W/550W | 48 |
32A Disconnector | 3 | |
Energy storage machine | 1 | |
55.2kwh Lithium battery | 1 | |
20kw EV charger | 1 | |
63A AC breaker | 2 | |
Customized bracket | 1 |

Item | List | Quantity |
20KW System Configuration | Sunway solar panel 420W/550W | 48 |
32A Disconnector | 3 | |
Energy storage machine | 1 | |
55.2kwh Lithium battery | 1 | |
20kw EV charger | 1 | |
63A AC breaker | 2 | |
Customized bracket | 1 |

Off Grid Solar System :
Hot sell off grid solar power system used 3.5kw 5.5kw whole house solar system
| Model Number: | SW3500W-OFF |
| System Type: | Off Grid Solar System |
| Solar Power: | 3500W/5500W |
| Output Voltage: | 380V-400V |
| Certificate: | UL/TUV/CE/ISO |

The SUNWAY 50-100 kW Outdoor Cabinet ESS is an all-in-one energy storage solution designed for commercial and industrial applications. Equipped with a reliable Growatt inverter, it supports flexible battery options including rack-mount and stackable batteries. The outdoor cabinet is weatherproof, easy to install, and built for long-term performance. With remote monitoring, after-sales service, and extended warranty, SUNWAY ensures stable power supply and reduced operating costs.
| Model Number | SW-101kwh |
| Power | 50kw~100kw |
Output Voltage (V) | 380/400/415V |
| Battery Type | Lithium Iron Phosphate (LFP) |
| Certificate | CE MSDS UN38.3 |

hybrid solar system :
hot sale 5kw 8kw 10kw hybrid solar power system 10 kw with CE TUV battery energy storage system
| Model Number: | SWS-R5KL-A |
| System Type: | Hybrid Solar System |
| Solar Power: | 4KW/5KW/6KW |
| Output Voltage: | 380V-400V |
| Certificate: | UL/TUV/CE/ISO |

Sunway Solar offers various hybrid solar energy solutions with reliable performance. This outstanding hybrid solar power system is designed for both homes and small businesses, offering:
Controller Type | MPPT |
| Certificate | CE/TUV |
| Warranty | 30YEARS |
| Place of Origin | China |
| Model Number | SWS10W-SEI-HY |

Hybrid Solar System :
Good quality 5kw 8kw 10kw 15kw 20kw hybrid solar power system with WIFI/GPRS Monitoring home energy storage system
| Model Number: | SWM-5KW-US-HY |
| System Type: | Hybrid Solar System |
| Solar Power: | 5KW/8KW/10KW/15KW/20KW |
| Output Voltage: | 230V-240V |
| Certificate: | UL/TUV/CE/ISO |

Compact yet powerful, the SUNWAY Portable Power Station delivers 3000W pure sine wave output and 2688Wh LiFePO₄ capacity, providing reliable energy for both home backup and outdoor use. With multiple output ports and flexible charging options — AC, car, or solar — it’s your all-in-one solution for power anytime, anywhere.
| Single carrying case weight | 29.8kg |
| Carrying case dimension | 605x425x442mm |
| Battery charge and discharge life | >2500 times |
| Battery model specifications | LiFePo4 battery |

Portable Power Station :
Microgrid mainly has solar power system(Inverter, Solar panels), Energy storage system( AGM, GEL or lithium battery), can be also connect with generator
| Model Number: | OPS1200 |
| System Type: | Portable Power Station |
| Solar Power: | 1200W |
| Output Voltage: | 110V |
| Certificate: | UL/TUV/CE/ISO |

Energy Solar System :
Microgrid mainly has solar power system(Inverter, Solar panels), Energy storage system( AGM, GEL or lithium battery), can be also connect with generator
| Model Number: | SW-EOV24 |
| System Type: | Energy Storage System |
| Solar Power: | 5KW/10KW/15KW/20KW |
| Output Voltage: | 380V-400V |
| Certificate: | UL/TUV/CE/ISO |

off grid solar system :
Factory price 1kw 3kw 5kw 10kw off grid solar system complete home solar power system
| Model Number: | SWS5KW-OFF |
| System Type: | off grid solar system |
| Solar Power: | 1kw/3kw/5kw/10kw |
| Output Voltage: | 380V-400V |
| Certificate: | UL/TUV/CE/ISO |
If you have questions or suggestions,please leave us a message,we will reply you as soon as we can!

Floor 10, Building 7, Cross-Border E-Commerce Supervision Zone, 50 Meters North Of Huguang Road And Qianzhang Road, Hefei, Anhui, China
COPYRIGHT © 2023. SUNWAY SOLAR CO., LTD.丨ALL RIGHTS RESERVED.
