
Sunway 7kW-10kWOn-grid Solar system
Application | Home |
| Solar Panel Type | Monocrystalline Silicon, Polycrystalline Silicon |
| Mounting Type | Ground Mounting |
Certificate | TUV CE |

Application | Home |
| Solar Panel Type | Monocrystalline Silicon, Polycrystalline Silicon |
| Mounting Type | Ground Mounting |
Certificate | TUV CE |

Being one of the top solar system equipment suppliers, Sunway Solar solves electricity limitations with our unique 1kw off-grid solar system kit:
| Model Number: | SW1200W-OFF |
| System Type: | Off Grid Solar System |
| Solar Power: | 1.2/3.6/5KW |
| Output Voltage: | 220V/230V/240V |
| Certificate: | CE/TUV |

hybrid solar system :
Good quality 3kw 5kw 8kw 10kw hybrid solar power system with WIFI/GPRS Monitoring home energy storage system
| Model Number: | SW-5KW-HY |
| System Type: | hybrid solar system |
| Solar Power: | 3KW/5KW/10KW |
| Output Voltage: | 380V-400V |
| Certificate: | UL/TUV/CE/ISO |

hybrid solar system :
hot sale 5kw 8kw 10kw hybrid solar power system 10 kw with CE TUV battery energy storage system
| Model Number: | SWM-5KW-US-HY |
| System Type: | hybrid solar system |
| Solar Power: | 5KW/8KW/10KW |
| Output Voltage: | 380V-400V |
| Certificate: | UL/TUV/CE/ISO |

Model Number | SWM30KW-HY |
| Output Voltage (V) | 110V 120V 220V 230V 240V |
Output Frequency | 50/60HZ |
Load Power (W) | 30kw |
| Certificate | CE/TUV |

Portable Power Station :
Microgrid mainly has solar power system(Inverter, Solar panels), Energy storage system( AGM, GEL or lithium battery), can be also connect with generator
| Model Number: | OPS1200 |
| System Type: | Portable Power Station |
| Solar Power: | 1200W |
| Output Voltage: | 110V |
| Certificate: | UL/TUV/CE/ISO |

Sunway 100kW/215kWh Energy Storage System is designed for businesses and utilities looking for a safe, intelligent, and efficient way to store and manage energy. With a modular PCS design and front-access outdoor cabinet, it enables reliable power supply, fast deployment, and easy expansion in both on-grid and off-grid scenarios.
| Model Number | SWMonet-100TS(215kWh) |
| Rated Power Output | 100kW |
| Battery Rated Energy Storage Capacity | 215kWh |
| System Voltage Range | 672V~864V |
| Battery Type | Lithium Iron Phosphate (LFP) |
| Communication Protocols | CAN, Ethernet, RS485 |

Off Grid Solar System :
Sunway Solar Off Grid ALL in one system 5kw 8kw ground mounting home energy off grid system
| Model Number: | SWG10KW-OFF |
| System Type: | Off Grid Solar System |
| Solar Power: | 3KW/5KW/6KW/8KW/10KW |
| Output Voltage: | 380V-400V |
| Certificate: | UL/TUV/CE/ISO |

Solar Panel Type | Monocrystalline Silicon, Polycrystalline Silicon |
Certificate | CE/TUV |
| Warranty | 30YEARS |
| Output Voltage (V) | 230/400V |
| Output Frequency | 50/60HZ |

Product Datasheet Download
Outdoor energy storage cabinet integrates energy storage battery, modular Pcs, energy management monitoring system, power distribution system,environmental control system and fire control system. Adopting modularized pcs, it is easy to maintain and expand capacity, and the outdoor cabineiadopts front maintenance, which can reduce the footprint and maintenance access, and is characterized by safety and relabiity, rapid deployment.low cost,high energy efficiency and intelligent management.
| Model Number | SWMonet-50C |
| Battery Rated Energy Storage Capacity | 1075kWh |
| System Voltage Range | 672V~864V |
| Battery Type | Lithium Iron Phosphate (LFP) |
| Communication Protocols | CAN, Ethernet, RS485 |
If you have questions or suggestions,please leave us a message,we will reply you as soon as we can!

Floor 10, Building 7, Cross-Border E-Commerce Supervision Zone, 50 Meters North Of Huguang Road And Qianzhang Road, Hefei, Anhui, China
COPYRIGHT © 2023. SUNWAY SOLAR CO., LTD.丨ALL RIGHTS RESERVED.
