
Sunway 8kW10kW Off Grid Solar Energy System
(US split phase)Sunway Energy Storage System | |
SW550M-144 | 14/18PCS |
| Off Off-grid solar Inverter | 8/10KW |
| Lithium Battery | Low voltage 51.2V, 100/200AH |

(US split phase)Sunway Energy Storage System | |
SW550M-144 | 14/18PCS |
| Off Off-grid solar Inverter | 8/10KW |
| Lithium Battery | Low voltage 51.2V, 100/200AH |

hybrid solar system :
hot sale 5kw 8kw 10kw hybrid solar power system 10 kw with CE TUV battery energy storage system
| Model Number: | SWM-5KW-US-HY |
| System Type: | hybrid solar system |
| Solar Power: | 5KW/8KW/10KW |
| Output Voltage: | 380V-400V |
| Certificate: | UL/TUV/CE/ISO |

All-in-one 2MWh containerized energy storage system for C&I applications. Integrated PCS, LFP batteries, cooling, fire protection, and intelligent monitoring in a single IP54 outdoor enclosure.
Optimizes energy costs and reliability. Supports peak shaving, demand response, backup power, and grid services.
Safe, modular, and deployment-ready. Advanced BMS, integrated fire suppression, intelligent thermal management, and scalable design.
| Rated/Maximum AC Power | 1000 kW |
| System Capacity | 2 MWh |
| LFP Batteries | 314 Ah cells |
| DC operating range | 580–1000 V |

Energy Solar System :
Microgrid mainly has solar power system(Inverter, Solar panels), Energy storage system( AGM, GEL or lithium battery), can be also connect with generator
| Model Number: | SWS1MW-ESS |
| System Type: | Energy Storage System |
| Solar Power: | 300KW/500KW/800KW1MW |
| Output Voltage: | 380V-400V |
| Certificate: | UL/TUV/CE/ISO |

Solar Panel Type | Monocrystalline Silicon, Polycrystalline Silicon |
Certificate | CE/TUV |
| Warranty | 30YEARS |
| Output Voltage (V) | 230/400V |
| Output Frequency | 50/60HZ |

hybrid solar system :
Good quality 5kw 18kw 10kw hybrid solar power system with WIFI/GPRS Monitoring home energy storage system
| Model Number: | SWM5KW-HY-US |
| System Type: | hybrid solar system |
| Solar Power: | 5KW/8KW/10/16KW |
| Output Voltage: | 120/240V |
| Certificate: | UL/TUV/CE/ISO |

Application | Home |
| Solar Panel Type | Monocrystalline Silicon, Polycrystalline Silicon |
| Mounting Type | Ground Mounting |
Certificate | TUV CE |

3-5 KW solar system generates average 15000-25000 kwh of Electricity , assuming at least 5 sun hours per day, saving bills and removing the higher tiered rated electric usage.
We also could design the solar system according to your bill.
| Model Number: | SWG-5KW-ON |
| System Type: | On Grid Solar System |
| Solar Power: | 5KW |
| Output Voltage: | 380V-400V |
| Certificate: | UL/TUV/CE/ISO |

Solar Panel Type | Monocrystalline Silicon |
Battery Type | Lithium Ion |
Service | Free design system |
Mounting Structure | Roof or Balcony Customzied |
If you have questions or suggestions,please leave us a message,we will reply you as soon as we can!
SUNWAY 12.8/25.6V 205/280Ah LifePoe4 Storage Battery
Outdoor Portable Solar Power Station With Flexible Photovoltaic Panel
Sunway 132cells 210mm 680W 700W Monocrystalline HJT Solar Panel
Sunway 76.8V 120Ah High Voltage Lithium Ion Battery For Solar System
Sunway Intelligent Air Cooling 500kW 1075kWh Outdoor Cabinet Energy Storage System

Floor 10, Building 7, Cross-Border E-Commerce Supervision Zone, 50 Meters North Of Huguang Road And Qianzhang Road, Hefei, Anhui, China
COPYRIGHT © 2023. SUNWAY SOLAR CO., LTD.丨ALL RIGHTS RESERVED.
